Program toamna Orădeană 2013

Mai jos aveți programul de la Toamna Orădeană din acest an ;)

Am încercat să dau de un LOGO oficial, dar nu am idee nici acum care e.

Pe pagina de Facebook Toamna Orădeană apare un lucru la “cover” și un lucru la poza de profil.

Articole pe tema acestui eveniment la care nu ne-a băgat nimeni în seamă (mă refer la bloggeri) mai găsiți și la Lili, Fua, AndriiPopa,  Oradea Mea.

I. Perioada de desfăşurare „Toamna Orădeană 2013”:
20 Septembrie 2013 – 13 Octombrie 2013, municipiul Oradea, diverse locaţii stabilite în funcţie de specificul acţiunilor desfăşurate

II. Detalierea perioadei de desfăşurare a manifestărilor din cadrul Toamnei Orădene 2013

WEEKEND 1 – PLATOUL PIAŢA REGELE FERDINAND

Vineri 20 septembrie 2013
Săptămâna Prieteniei pentru Pace, organizată cu sprijinul Uniunii Femeilor Bihor Oradea
– ora 10:00 – 12:00 acţiuni stradale a unităţilor de învaţământ din Oradea
– ora 13:00 – 14:00 conferinţă de presă în Sala Mică PMO – Mesaje pentru pace
Festivalul Internaţional de Teatru Oradea
– ora 14:00 – Strada Republicii (Pietonală) – Compania de Teatru Become, Sibiu – STATUI VIVANTE
– ora 17:30 – Parada de prezentare şi deschidere oficială a manifestărilor din cadrul Toamnei Orădene 2013, pe traseul Parcul Magnoliei – Transilvaniei – Bd. Dacia – Pc. Petofi – Bd. Magheru – Independenţei – Piaţa Regele Ferdinand
– ora 18:00 – Parada alaiul de prezentare a costumelor de teatru – Teatrul Regina Maria Oradea, Trupa Famous Dance, pe traseul Magazin Crişul – Strada Republicii (Pietonală) – Platoul Teatrul Regina Maria
– ora 19:00 – Sala Mare a Teatrului Regina Maria – Deschiderea oficială a Festivalul Internaţional de Teatru Oradea – secţiunea Teatru Muzică Dans – premieră în festival PRODUCĂTORII de Mel Brooks, regia artistică Halasi Imre

Sâmbătă 21 septembrie 2013
– ora 12:30 – ora 19:00 – Acces gratuit în Turnul Primăriei
– ora 14:00 – Strada Republicii (Pietonală) – Compania de Teatru Become, Sibiu – STATUI VIVANTE
– ora 17:00 – Sala Studio – Athanor Theatre Germania – secţiunea Teatru Scurt, LECŢIA de Eugene Ionesco, regia artistică Florin Vidamski
– ora 18:00 – Paradă Ansamblul Aztlan din Mexic pe traseul Magazin Crişul – Strada Republicii (Pietonală) – Teatrul Regina Maria
– ora 19:00 – Sala Mare – Teatrul Maghiar de Stat Cluj – secţiunea Teatru Muzică Dans – LEONIDA GEM SESSION, versiunea scenică Tompa Gabor şi Andras Visky, regia artistică Tompa Gabor
– ora 19:00 – Concert în aer liber susţinut de Ansamblul Aztlan din Mexic
– ora 19:50 – Concert în aer liber susţinut de David Bryan
– ora 20:30 – Concert în aer liber susţinut de Anca Căuş
– ora 21:00 – Concert în aer liber susţinut de Ştefan Stan
– ora 20:00 – Club Stage – Compania de teatru Become, Sibiu – „Insomniacii” de Mimi Brănescu
– ora 20:00 – Moszkva Cafe – Asociaţia Culturală Teatrek, Târgu-Mureş – TOM & JERRY de Rick Cleveland, regia artistică Nicoleta Dănilă – spectacol interzis sub 14 ani

Duminică 22 septembrie 2013
– ora 14:00 – Strada Republicii (Pietonală) – Compania de Teatru Become, Sibiu – STATUI VIVANTE
– ora 17:00 – Sala Studio – Spectacol independent Cluj Napoca – secţiunea Teatru Scurt – ANGAJARE DE CLOVN de Matei Vişniec, regia artistică Alexandru Gherman
– ora 19:00 şi ora 2100 – Sala Mare – Teatrul de Comedie Bucureşti – secţiunea Teatru Scurt – URÂTUL de Marius Von Mayenburg, regia artistică Vlad Cristache
– ora 1900 – Concert în aer liber susţinut de EMStreat
– ora 19:30 – Concert în aer liber susţinut de Dancs AnnaMaria
– ora 20:10 – Concert în aer liber susţinut de Natalia Selegean
– ora 20:40 – Concert în aer liber susţinut de Celia
– ora 21:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Teatrul Maghiar de Stat Csiky Gergely Timişoara – secţiunea Teatru Scurt – GARDENIA de Elzbieta Chowaniec, regia artistică Koltai M. Gabor
– ora 22:30 – Club Stage – Compania Frilensăr din Iaşi – secţiunea Teatru Scurt – FRILENSĂR de Enoch Darli

Luni 23 septembrie 2013
– ora 9:00 – ora 1800 – Acces gratuit la Grădina Zoologică
– ora 17:00 – Scena mobilă din spatele teatrului – Teatrul Regina Maria – JOC ŞI CÂNTEC FĂRĂ FRONTIERE
– ora 17:00 – Sala Studio – Teatrul Naţional Mihai Eminescu Timişoara – secţiunea Teatru Scurt – DUMNEZEU E UN MAFIOT de Nick Mancuso, un concept de Doru Iosif
– ora 18:30 – Sala Mare – Teatrul Naţional Vasile Alecsandri Iaşi – secţiunea Teatru Muzică Dans – DOMNUL SWEDENBORG VREA SĂ VISEZE, scenariul şi regia artistică Mihai Măniuţiu
– ora 20:00 – Club Stage – Compania de teatru Become, Sibiu – O AVENTURĂ GALANTĂ, un spectacol coordonat de Cătălin Pătru şi Ana Mujat
– ora 20:30 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Teatrul Naţional Mihai Eminescu Timişoara – secţiunea Teatru Scurt – M-AM HOTĂRÂT SĂ DEVIN PROST, adaptare după Martin Page, regia artistică Antonella Cornici
– ora 20:30 – Filarmonica de Stat Oradea – Teatrul Odeon Bucureşti– secţiunea Teatru Muzică Dans – ŞARAIMAN, un spectacol de dans contemporan şi stand-up comedy cu Răzvan Mazilu şi Dan Badea

Marţi 24 septembrie 2013
– ora 17:00 – Scena mobilă din spatele teatrului – Fanfara Universităţii din Oradea – CONCERT DE MUZICĂ DE FANFARĂ
– ora 20:00 – Club Stage – Compania de teatru Become, Sibiu – CE-A AJUNS ROMÂNIA
– ora 20:00 – Moszkva Cafe – Teatrul Particular Braşov – TOXIC LOVE, de Sorin Misirianţu, regia artistică Dorina Roman
– ora 19:00 – Sala Mare – Teatrul Odeon Bucureşti – secţiunea Teatru Muzică Dans – spectacol invitat ASCENSIUNEA LUI ARTURO UI POATE FI OPRITĂ de Bertold Brecht, regia artistică Dragoş Galgoţiu
– ora 21:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Teatrul Regina Maria Premieră în festival – spectacol cu publicul pe scenă secţiunea Teatru Scurt – 8 FEMEI de Robert Thomas, regia artistică Radu Nichifor

Miercuri 25 septembrie 2013
– ora 17:00 – Scena mobilă din spatele teatrului – Teatrul Regina Maria, Ansamblul Profesionist Crişana – CONCERT ANIVERSAR MARIA TĂNASE
– ora 17:00 – Sala Studio – Teatrul Tineretului Piatra Neamţ – secţiunea Teatru Scurt – TAPE de Stephen Belber, regia artistică Răzvan Muraru
– ora 19:00 – Sala Arcadia – Teatrul Regina Maria, Trupa Iosif Vulcan – secţiunea Teatru Scurt – SFÂRŞIT DE PARTIDĂ de Samuel Beckett, regia artistică Emil Sauciuc
– ora 19:00 – Sala Mare – Les Rois Vagabonds, Franţa – CONCERT PENTRU DOI CLOVNI cu Igor Sellem şi Julia Moa Caprez
– ora 20:00 – Club Stage – Spectacol independent Satu Mare – PASĂREA CARE NU E, un spectacol cu şi de Raluca Mara
– ora 21:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Teatrul Clasic Ioan Slavici Arad – spectacol cu publicul pe scenă – secţiunea Teatru Scurt – TĂIETURA de Mark Ravenhill, regia artistică Alex Mihăiescu
– ora 21:30 – Scena mobilă din spatele teatrului – Auăleu Teatru – secţiunea Teatru Scurt – CIRCUS MUNDI, regia artistică Ovidiu Mihăiţă

Joi 26 septembrie 2013
– ora 17:00 – Sala Studio – Teatrul Naţional Lucian Blaga Cluj Napoca – secţiunea Teatru Scurt – BARRYMORE de William Luce, regia artistică Tudor Lucanu
– ora 19:00 – Filarmonica de Stat Oradea – Concert Simfonic
– ora 19:00 – Sala Arcadia – Compania Le Voyageur Debout, Franţa – ZILE FERICITE, regia artistică Jean Luc Bosc
– ora 19:00 – Sala Mare – Teatrul Csokonai Debrecen, Ungaria – secţiunea Teatru Scurt – LUMÂNĂRILE ARD PÂNĂ LA CAPĂT de Marai Sandor, regia artistică Domolki Janos
– ora 20:00 – Club Stage – Teatrul Pentru Puţini, Bucureşti – CHARLOTTE SALOMON de Ellen Kaplan, regia artistică Liana Ceterchi
– ora 20:00 – Moszkva Cafe – Teatrul În Culise, Bucureşti – OBSESSION de Edith Negulici, regia artistică Iulian Gliţă şi Doru Zanfir
– ora 21:00 – Piaţa Regele Ferdinand – Trupa Artgotica, Sibiu – NOAPTEA MONŞTRILOR, spectacol de dans medieval, lupte cavalereşti, efecte pirotehnice spectaculoase şi proiecţii video 3D

WEEKEND 2 – PARCUL NICOLAE BĂLCESCU

Vineri 27 septembrie 2013
Festivalul Internaţional de Teatru Oradea
– ora 17:00 şi ora 20:00 – Sala Mare – Teatrul Regina Maria, Trupa Iosif Vulcan – Premieră în festival – secţiunea Teatru Scurt – CEI CE NU UITĂ scenariul şi regia artistică Gavriil Pinte
– ora 20:00 – Scena mobilă din spatele teatrului – Compania Cirque Barbette, Belgia – WASTELAND, un spectacol de şi cu Rosa Matthis, regia artistică Patricia Barakat
– ora 20:00 – Sala Studio – Teatrul Naţional Radu Stanca, Sibiu în parteneriat cu Universitatea Lucian Blaga, Sibiu – MELODIE VARŞOVIANĂ de Leonid Zorin, regia artistică Veronica şi Cătălin Pătru
– ora 20:00 – Club Stage – Universitatea de Artă Teatrală, Bucureşti – KEAN după Jean-Paul Sartre şi William Shakespeare, regia artistică Adrian Titieni
– ora 21:00 – Piaţa Regele Ferdinand – Trupa Artgotica, Sibiu – VLAD DRACUL, spectacol unic şi inedit de efecte pirotehnice spectaculoase şi proiecţii video 3D
– ora 21:00 – Filarmonica de Stat Oradea – spectacol independent Bucureşti – secţiunea Teatru Scurt – INTERVIU de Theo Van Gogh, regia artistică Bogdan Dumitrescu
Târgul Pălincarilor – Parcul Nicolae Bălcescu
– ora 17:00 – ora 20:00 – Concert în aer liber susţinut de Ansambluri folclorice din judeţul Bihor promovate de Centrul Judeţean pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor: Ansamblul Bărdăuţa – Borod, Ansamblul din Căbeşti, Ansamblul din Luncşoara, Ansamblul din Mădăras şi Ansamblul din Tulca şi soliştii Violeta Gherman, Ioana Urs, Anca Pavel, Sabina Alb Leonte, Lucian Hus şi Sînziana Toader
– ora 20:00 – ora 21:00 – Concert în aer liber susţinut de Ansamblul Folcloric Nuntaşii Bihorului
– ora 21:00 – ora 22:00 – Concert în aer liber susţinut de Ion Dordoi

Sâmbătă 28 septembrie 2013
– ora 12:30 – ora 19:00 – Acces gratuit în Turnul Primăriei
Târgul Pălincarilor – Parcul Nicolae Bălcescu
– ora 14:30 – ora 16:00 – Concert în aer liber susţinut de Ansamblul Folcloric Auşana
– ora 16:00 – ora 17:00 – Concert în aer liber susţinut de Grupul Meda Music
– ora 17:00 – ora 20:00 – Concert în aer liber susţinut de Ansambluri folclorice din judeţul Bihor promovate de Centrul Judeţean Pentru Conservarea şi Promovarea Culturii Tradiţionale Bihor: Ansamblul din Şuncuiuş, Ansamblul din Roşia, Ansamblul din Răbăgani şi Ansamblul Lazuri de Beiuş şi soliştii Blaga Octavian Andrei, Ioana Urs, Violeta Gherman, Anca Pavel, Ovidiu Piscoi, Monica Blaga
– ora 20:00 – ora 23:00 – Concert în aer liber susţinut de Feciorii Bihorului şi soliştii Sînziana Toader, Elena Şerb, Simona Bejan, Lucian Hus, Gemenele din Bihor
Festivalul Internaţional de Teatru Oradea
– ora 17:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Teatrul Bulandra Bucureşti – spectacol cu publicul pe scenă – secţiunea Teatru Scurt – CONTRA PROGRESULUI de Esteve Soler, regia artistică Bobi Pricop
– ora 18:00 – Scena mobilă din spatele teatrului – Hakeshet Klezner Band, Oradea – CONCERT DE MUZICĂ KLEZMER
– ora 19:00 – Sala Mare – Teatrul Nottara Bucureşti – secţiunea Teatru Scurt- premieră în festival – UN PIC PREA INTIM de Rajiv Joseph, regia artistică Cristian Juncu
– ora 19:00 – Filarmonica de Stat Oradea – Concert CELELALTE CUVINTE, început de turneu naţional
– ora 21:00 – Sala Arcadia – M.A.S. Franţa – secţiunea Teatru Scurt – TRES – spectacol muzical de Miguel-Ange
– ora 22:30 – Club Stage – Teatrul Mignon Bucureşti – secţiunea Teatru Scurt – MOFTUL ROMÂN din Momente de I.L. Caragiale cu Lari Giorgescu

Duminică 29 septembrie 2013
Festivalul Internaţional de Teatru Oradea
– ora 17:00 – Sala Studio – Teatrul Pygmalion din Viena – PUŞLAMAUA DE LA ETAJUL 13 de Mircea M. Ionescu, regia artistică Ţino Geirun
– ora 19:00 – Sala Mare – FESTIVITATEA DE PREMIERE – Teatrul Regina Maria – secţiunea Teatru Muzică Dans – SCRIPCARUL PE ACOPERIŞ de Joseph Stein, regia artistică Korcsmaros Gyorgy
– ora 20:00 – Club Stage – Spectacol Independent – AMERICA ŞI ACUSTICA de Vlad Zografi, un spectacol cu şi de Daniela Ionescu
Târgul Pălincarilor – Parcul Nicolae Bălcescu
– ora 14:30 – ora 17:00 – Concert în aer liber susţinut de Feciorii Bihorului şi soliştii Ionoi Aurel, Remus Bondar, Ionel Ban, Ciprian Mocan, Nuntaşii Bihorului şi soliştii Mariana Militaru-Blaj, Mihai Jula, Lia Beres, Nelu Oprean, Antoanela Ferche-Buţiu, Florica Ruja, Maria Haiduc
– ora 17:00 – ora 18:00 – Concert în aer liber susţinut de Ansamblul Folcloric Auşana
– ora 18:00 – ora 19:30 – Concert în aer liber susţinut de Ansamblul Folcloric Bihorul cu Ansamblul Folcloric Crişana
– ora 19:30 – ora 20:00 – Concert în aer liber susţinut de Dana Ionela Jurjuţ
– ora 20:00 – ora 21:00 – Concert în aer liber susţinut de Grupul Marmasia din Maramureş

Luni 30 septembrie 2013
– ora 9:00 – ora 18:00 – Acces gratuit la Grădina Zoologică

Marţi 1 octombrie 2013

Miercuri 2 octombrie 2013
– ora 19:00 – Filarmonica de Stat Oradea – Concert Gheorghe Zamfir şi Corul Fiat Lux

Joi 3 octombrie 2013
– ora 19:00 – Filarmonica de Stat Oradea – Concert Simfonic
– ora 14:00 – Sala Sporturilor „Antonio Alexe” – Deschiderea oficială a Târgului Internaţional de bunuri de larg consum
– ora 14:30 – Muzică ambientală – Scenă amplasată în Parcare Sala Sporturilor
– ora 19:00 – Concursuri cu premii
– ora 20:00 – Concert în aer liber susţinut de Ansamblul LIOARA
– ora 21:00 – Concursuri cu premii
– ora 21:30 – Concert în aer liber susţinut de MITICĂ NEGREAN şi invitaţii săi

WEEKEND 3 – PARCARE SALA SPORTURILOR

Vineri 4 octombrie 2013
Festivalul Vinului – Parcare Sala Sporturilor „Antonio Alexe”
– ora 12:00 – Muzică ambientală
– ora 19:00 – Concursuri cu premii
– ora 20:00 – Concert în aer liber susţinut de CORNEL BORZA
– ora 21:30 – Concert în aer liber susţinut de ANGELA RUSU

Sâmbătă 5 octombrie 2013
– ora 12:30 – ora 1900 – Acces gratuit în Turnul Primăriei
Festivalul Vinului – Parcare Sala Sporturilor „Antonio Alexe”
– ora 12:00 – Muzică ambientală
– ora 18:00 – Concursuri cu premii
– ora 19:00 – Concert în aer liber susţinut de Artişti locali de muzică populară
– ora 21:30 – Concert în aer liber susţinut de Ansamblul Profesionist CRIŞANA

Duminică 6 octombrie 2013
Festivalul Vinului – Parcare Sala Sporturilor „Antonio Alexe”
– ora 13:00 – Muzică ambientală
– ora 18:00 – Concursuri cu premii
– ora 19:00 – Concert în aer liber susţinut de CLAUDIU BORZA
– ora 20:00 – Concert în aer liber susţinut de GHIŢĂ MUNTEANU
– ora 21:00 – Concert în aer liber susţinut de AUREL TĂMAŞ
Festivalul pentru Copii Arcadia
– ora 17:00 – Orăşelul Copiilor – Promovare festival – Parada păpuşilor şi a personajelor Trupei Arcadia
Rock Filarmonica – 20 de ani de existenţă
– ora 19:00 – Concert Aniversar Fundaţia Rock Filarmonica

Luni 7 octombrie 2013
– ora 9:00 – ora 18:00 – Acces gratuit la Grădina Zoologică
Festivalul pentru Copii Arcadia
– ora 10:00 – Sala Arcadia – Moment de magie cu Eduard & Bianca
– ora 10:30 – Sala Arcadia – Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – FRUMOASA ŞI BESTIA (vârsta 3+)
– ora 12:30 – Sala Arcadia – Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – FRUMOASA ŞI BESTIA (vârsta 3+)
– ora 17:00 – Strada Republicii (Pietonală) – Promovare festival – Parada păpuşilor şi a personajelor Trupei Arcadia (de la magazinul Crişu înspre Sala Arcadia – Pasajul Vulturul Negru)

Marţi 8 octombrie 2013
Festivalul pentru Copii Arcadia
– ora 10:00 – Sala Arcadia – Teatru de Marionete, Arad – PINOCCHIO, spectacol cu proiecţie 3D (vârsta 3+)
– ora 12:00 – Sala Arcadia – Teatru de Marionete, Arad – PINOCCHIO, spectacol cu proiecţie 3D (vârsta 3+)
– ora 1:700 – Magazin Crişul – Promovare festival – Parada păpuşilor şi a personajelor Trupei Arcadia
– ora 19:00 – Galeria “Euro Foto Art” – Expoziţie de artă fotografică ale autorilor Ovi D.Pop – Ştefan Toth AFIAP intitulată “Impresii din China”, în prezenţa Excelenţei Sale doamnei Ambasador Huo Yuzhen şi a consilierului cultural Yan Jianwu

Miercuri 9 octombrie 2013
Festivalul pentru Copii Arcadia
– ora 10:00 – Sala Arcadia – Teatrul Szigligeti, Trupa Lilliput – KORMOS KÉPPEL MUTOGAT, spectacol în limba maghiară (vârsta 3+)
– ora 10:00 – Strada Republicii (Pietonală) – Promovare Festival – Parada păpuşilor si a personajelor Trupei Arcadia (de la magazinul Crişul înspre sala Arcadia – Pasajul Vulturul Negru)

Joi 10 octombrie 2013
Festivalul pentru Copii Arcadia
– ora 12:00 – Strada Republicii – Promovare Festival – Parada păpuşilor şi a personajelor Trupei Arcadia (de la magazinul Crişul înspre Sala Arcadia – Pasajul Vulturul Negru)
– ora 16:00 – Sala Arcadia – Teatrul Ion Creangă – SEMINŢE SEMI, spectacol cu public pe scenă, dedicat copiilor între 0 şi 4 ani
– ora 18:00 – Sala Arcadia – Teatrul Ion Creangă – SEMINŢE SEMI, spectacol cu public pe scenă, dedicat copiilor între 0 şi 4 ani
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI ORADEA – ORADEA 900 DE ANI
– ora 11:00 – Simpozionul Ştiinţific „Oradea 900” organizat de Primăria Municipiului Oradea în colaborare cu Universitatea din Oradea
– ora 19:00 – Filarmonica de Stat Oradea – Concert Simfonic

WEEKEND 4 – PARCUL 1 DECEMBRIE

Vineri 11 octombrie 2013
PRIMĂRIA MUNICIPIULUI ORADEA – ORADEA 900 DE ANI
– ora 11:00 – Simpozionul Ştiinţific „Oradea 900” organizat de Primăria Municipiului Oradea în colaborare cu Universitatea din Oradea
– ora 12:00 – ora 20:00 – Orăşelul Copiilor – Festivalul Copiilor
Festivalul pentru Copii Arcadia
– ora 10:00 – Sala Arcadia – Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – HANSEL ŞI GRETEL (vârsta 3+)
– ora 12:00 – Sala Arcadia – Teatrul Regina Maria, Trupa Arcadia – HANSEL ŞI GRETEL (vârsta 3+)
– ora 16:00 – Orăşelul Copiilor – Promovare festival – Parada păpuşilor şi a personajelor Trupei Arcadia
– ora 17:00 – Sala Arcadia – DESPRE ARTA PĂPUŞARILOR ROMÂNI, TOMA HOGEA – Lansare de carte, Editura Sedcom Libris
– ora 14:00 – Sala fostei Case de Cultură a municipiului – Festival Concurs CÂNTEC MÂNDRU DE PE CRIŞ, organizat de Ansamblul Folcloric Auşana
– ora 15:00 – Parc I. C Brătianu – Crosul Toamnei Orădene 2013-09-18
– ora 19:00 – Casa de Cultură a Sindicatelor – Concert de muzică populară cu invitaţi Dumitru Fărcaş, Nicolae Furdui Iancu, Dinu Iancu Sălăjanu, Sava Negrean Brudaşcu, prezintă Aurel Tămaş

Sâmbătă 12 octombrie 2013

– ZIUA ORAŞULUI ORADEA
– ora 10:00 – ora 20:00 – Orăşelul Copiilor – Festivalul Copiilor
– ora 12:30 – ora 19:00 – Acces gratuit în Turnul Primăriei
Festivalul pentru Copii Arcadia
– ora 11:00 – Sala Arcadia – Teatrul Prichindel Alba Iulia – MICII MUŞCHETARI – (vârsta 3+)
– ora 17:00 – Sala Arcadia – Teatrul Prichindel Alba Iulia – MICII MUŞCHETARI – (vârsta 3+)

PRIMĂRIA MUNICIPIULUI ORADEA – ORADEA 900 DE ANI
Şedinţa festivă a CLMO şi ceremonial militar şi religios cu ocazia zilei de 12 octombrie 2013 – conform program

Ora Locaţia Programul zilei de 12 octombrie 2013
11:00 – 12:40 Sala „Traian Moşoiu” din Primăria Oradea Şedinţa festivă a Consiliului Local al municipiului Oradea
13:00 – 13:03 Statuia Ostaşului Român – Parcul 1 Decembrie Întâmpinarea oficialităţilor, prezentarea onorului, salutarea drapelului de luptă şi ocuparea locului în dispozitiv
13:03 – 13:06 Intonarea Imnului Naţional al României
13:06 – 13:25 Alocuţiune privind însemnătatea evenimentului, rostită de:
– primarul municipiului Oradea – Ilie Bolojan
– invitat – se va stabili
13:25 – 13:40 Festivitatea depunerii de coroane, jerbe şi buchete de flori la Statuia Ostaşului Român
13:40 – 13:45 Realizarea dispozitivului de defilare
13:45 – 13:50 Defilarea detaşamentului de onoare şi prezentarea onorului
13:50 – 14:00 Casa Memorială Aurel Lazăr Deplasarea oficialităţilor la Casa Memorială „Aurel Lazăr”
14:00 – 14:03 Intonarea Imnului Naţional al României
14:03 – 14:15 Festivitatea depunerii de coroane, jerbe şi buchete de flori la placa comemorativă de pe faţada Casei Memoriale „Aurel Lazăr”
14:15 – 14:20 Statuia Aurel Lazăr Deplasarea oficialităţilor la Statuia Aurel Lazăr
14:20 – 14:23 Intonarea Imnului Naţional al României
14:23 – 14:30 Alocuţiune privind personalitatea lui Aurel Lazăr, rostită de:
– invitat – se va stabili
14:30 – 14:40 Festivitatea depunerii de coroane, jerbe şi buchete de flori la Statuia Aurel Lazăr
14:40 – 14:45 Realizarea dispozitivului de defilare
14:45 – 14:50 Defilarea detaşamentului de onoare şi prezentarea onorului

– ora 18:00 – Concert în aer liber susţinut de ANYSOUND
– ora 18:30 – Concert în aer liber susţinut de MAGNETON
– ora 19:00 – Concert în aer liber susţinut de NAGY FERO şi BEATRICE
– ora 19:45 – Concert în aer liber susţinut de SHERBY
– ora 20:15 – Concert în aer liber susţinut de CRBL
– ora 21:00 – Concert în aer liber susţinut de SMILEY
– ora 22:40 – Joc de artificii

Duminică 13 octombrie 2013
– ora 10:00 – ora 18:00 – Orăşelul Copiilor – Festivalul Copiilor
Festivalul pentru Copii Arcadia
– ora 11:00 – Sala Arcadia – Teatrul de Animaţie Ţăndărică Bucureşti – POVESTEA PORCULUI – (vârsta 3+)
– ora 17:00 – Sala Arcadia – Teatrul de Animaţie Ţăndărică Bucureşti – POVESTEA PORCULUI – (vârsta 3+)
– ora 17:00 – Sala Arcadia – Închiderea festivalului pentru Copii Arcadia
– ora 12:30 – ora 1900 – Acces gratuit în Turnul Primăriei
– ora 19:00 – Concert în aer liber susţinut de ELECTRIC FENCE
– ora 19:45 – Concert în aer liber susţinut de CARGO
– ora 20:15 – Concert în aer liber susţinut de DIRECŢIA 5

– ora 19:00 – Teatrul Regina Maria – Concert de operă TOSCA de G. Puccini – în colaborare cu Asociaţia Opera Per Sempre

Facebook comments:

You may also like...

Comentezi !?

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.